Satılmayan kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Satılmayan kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacak
Abone ol
Tarım Bakanlığı, satılmayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını duyurdu. Kurban Bayramı öncesinde yaşanan bu gelişme, hayvan sahiplerine rahat bir nefes aldıracak gibi görünüyor. Et ve Süt Kurumu'nun bu adımı ile hem hayvan sahiplerinin mağduriyeti önlenmiş olacak hem de et ihtiyacı karşılanmış olacak. Kurbanlık satışında yaşanan sıkıntıların önüne geçmek amacıyla alınan bu karar, sektörde olumlu yankı uyandırdı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, kurbanlık hayvanlarını satmak için pazara getiren üreticilerin satamadığı hayvanlar, üreticilerin bakım, besleme ve taşıma maliyeti dikkate alınarak oluşturulan Kurbanlık Hayvanların Alım Tarifesinden karkas et olarak Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından alınacak.

ÖDEMELER EN GEÇ 3 İŞ GÜNÜNDE YAPILACAK

Hayvanlarını ESK'ye satan üreticilere ödemelerin en geç 3 iş günü içinde yapılacağı ifade edilirken, üreticilere kolaylık sağlamak için, hayvanlar bulundukları yere en yakın kesimhanede kestirilebilecek.

Hayvanlarını satmak isteyen üreticilerin, 20-28 Haziran tarihleri arasında en yakın ESK Kombina Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekecek.

Üreticilerin hayvanlarına ait kimlik bilgileri, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince kurban satışı için verilen sevk raporları, kurban pazar yeri giriş ve kira belgesiyle başvurmaları yeterli olacak.

KARKAS ET OLARAK SATIN ALINACAK

İlgili kombina müdürlüğü tarafından TÜRKVET sistemi üzerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra, ESK'nin Hayvan Alım Kriterleri ve Uygulama Esasları Talimatları doğrultusunda hayvanlar karkas et olarak satın alınacak.

ESK'nin cari alım ile Kurbanlık Hayvanların Alım Tarifesinden alınacak hayvanların fiyatları şu şekilde:


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MSB: Irak'ın kuzeyinde 3 terörist etkisiz hale getirildiÖnceki Haber

MSB: Irak'ın kuzeyinde 3 terörist etkisi...

Irak'ın kuzeyinde 5 terörist etkisiz hale getirildiSonraki Haber

Irak'ın kuzeyinde 5 terörist etkisiz hal...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar