Hande Fırat

Hande Fırat

Mail: agkhg@hotmail.com

Kabinede neler oluyor? Kurtulmuş: ‘Haksız, yanlış, art niyetli yorumlar’

Ankara bu hafta sonunu Abdulhamit Gül’ün Adalet Bakanlığı görevinden affının yankılarıyla geçirdi. Kulisler hem bu değişikliğin nedenini anlamak hem de “Kabinede başka değişiklikler olacak mı?” sorusuna yanıt aramak için hareketliydi. Kabinede değişiklik iddiaları ile başlayacak olursak, aslında hem yöntem hem de isim değişti... Nasıl mı? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile artık “Kabinede revizyon” ifadesi kullanılmıyor. Bu değişiklik ya da değişiklikler için Cumhurbaşkanı Erdoğan kameraların karşısına geçmiyor. Değişiklikler, atamalar geç saatlerde açıklanmadan yapılıyor.2023 seçimlerine doğru kapsamlı bir değişim beklenmiyor. Ancak iki üç bakanın değişmesinin ise sürpriz olmayacağı konuşuluyor. Gelelim Abdulhamit Gül’ün affını istemesine... Bu konuda öne çıkan iddialar arasında Gül’ün söylemleri vardı. Hatta Gül’ün Adalet Bakanlığı’ndan gitmesiyle AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve ekibinin elinin zayıfladığı yorumları yapıldı. Yoğun hafta sonunun ardından Hürriyet Ankara ofisinin geleneksel sabah kahvaltısının konuğu Numan Kurtulmuş’tu. Kurtulmuş ile başta Abdulhamit Gül’ün görevden affı olmak üzere birçok konuda sohbet ettik. Gelelim sohbetin içeriğine...

‘GÜL’ÜN CİDDİ ÇALIŞMALARI OLDU’

NUMAN Kurtulmuş’a açık açık sorduk... Hem Abdulhamit Gül’ün neden görevden affını istediğini hem de bu durumun Numan Kurtulmuş’a yönelik olduğu iddiasını... Bakın ne mesajlar verdi:

Son derece haksız, yanlış, art niyetli bir yorum. Katılmam mümkün değil.

Sürece nasıl gelindi, bilmiyorum. Bakanların kimler olacağı konusu Cumhurbaşkanı’nın takdiridir.

Abdulhamit Gül uzun yıllar siyaset yaptığım çok değerli bir arkadaşım. 15 Temmuz sonrası süreçte yargıdaki yanlışlarla ilgili ciddi mücadele yürüttü. Ayrıca insan hakları eylem planı, yeni anayasa çalışmaları ve demokratik adımlar konusunda da ciddi çalışmaları oldu.

Abdulhamit Gül nasıl bir istikamette idiyse, Bekir Bozdağ da aynı istikamet ve fikriyatta olduğuna güvendiğim değerli bir arkadaşımdır.”

Abdulhamit Gül’ün bakan olarak yaptığı son konuşmada söylediği “Hukuk devletinde haysiyet cellatlığı, itibar suikastı olmaz. FETÖ’vari anlayış ve uygulamaların gerçekleştirilmemesi yönünde tedbir alınması en esaslı görevlerden biridir” sözü de çok tartışılmış, hatta Ekrem İmamoğlu ile ilgili MOBESE kayıtları ile ilişkilendirilmişti. Numan Kurtulmuş, “Abdulhamit Gül bu sözleri hangi kontekste söyledi bilmiyorum. Ancak söylediği sözler hukuk devletinin temel prensiplerindendir” yorumunu yaptı.

‘BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI’

Ekonomide yaşanan sıkıntı da sohbetimizin ana gündem maddesiydi. Sıkıntının pandemi ve enerji fiyatları başta olmak üzere maliyetlerdeki artıştan ve sonrasında aralık ayında döviz kurunda yaşanan hareketlilikten kaynaklandığını söyledi. Kurtulmuş’un önümüzdeki sürece ilişkin beklentileri ise şöyle:

Döviz kurunun birkaç ay sonra daha aşağıya geleceğine inanıyorum.

Belirsizlik ortadan kalktı. İstikrar ve güven ortamıyla üretim artacaktır.

Kısa vadede vatandaşın etkilenmemesi için maaşlarda düzenleme yapıldı. Temmuz ayında da ilave zam gündemde.

Aralık ayının olumsuz baz etkisi mart sonundan itibaren sona erecektir.

Tarımda bereketli bir yıl bekleniyor. Yaz aylarından itibaren fiyatlarda düşüş olacaktır.

Haziran ayı başından itibaren turizm gelirlerinde de büyük bir artış bekleniyor.”

‘SANSÜR DEĞİL, ÇERÇEVE’

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Toplumun temel değerlerine aykırı programlar konusunda gereği yapılacak” şeklindeki genelgesine yönelik “sansür” eleştirilerine de yanıt verdi:

“Sansür olarak değerlendirilmesi mümkün değil. Aile, gençler ve çocukların kişisel gelişimi ve karakter gelişimindeki olumsuzlukları ortadan kaldırmak, azaltmak için çizilmiş bir çerçevedir.

Aile ve çocukların korunması anayasal olarak hükümete verilmiş bir görevdir.”

Kabinede neler oluyor Kurtulmuş: ‘Haksız, yanlış, art niyetli yorumlar’

SİYASİ GELENEĞİMİZ TROLLER ÜZERİNDEN DEĞİL

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sosyal medyadaki son videosu AK Parti’nin trolleri olduğuna ilişkin iddialardı... Bana sorarsanız hem partisine mesaj verdi Kurtulmuş, hem de CHP Lideri’ne yanıt:

“Bizlerin geldiği siyasi gelenek troller üzerinden değil, toplumda karşılığı olan gerçek kişiler üzerindendir.

AK Parti’nin trol yetiştirerek siyaset yapma durumu yoktur.

CHP yalan, iftira ve hakaretle hareket ediyor.

Sadece Erdoğan karşıtlığı üzerinden muhalifleri konsolide etmeye çalışıyor. Henüz ben anlattıkları bir proje görmedim.”

2023’ÜN ANAHTARI

Kurtulmuş “Cumhur İttifakı yalnızlaşıyor mu?” sorusuna da yanıt verdi. “Gereği yerine getirildiği zaman AK Parti tüm toplum kesimlerine ulaşır” diyerek...

“Gereğini” ise şöyle açıkladı:

“AK Parti’nin en temel başarısı milletin gönlüne girmeyi başarmaktır. 2023’ün kapısını açacak anahtar, gönlüne girmeyi başardığı vatandaşın gönlünden düşmemeyi başarmaktır. Bu daha fazla emek gerektirir.”

KARDA YÜRÜYÜŞ

İstanbul’daki kar krizini yaşayanlardan biri de Numan Kurtulmuş. Tarafsız Bölge’de Ahmet Hakan’ın yayını için yola çıkmış ve herkes gibi bir süre yolda kalmış. İki buçuk saatin sonunda ise CNN Türk’e kadar yürümek zorunda kalmış. “Yolda belediyeye ait bir tane tuzlama aracı görmedim. Ana arterlerde sorumluluk birinci derecede Büyükşehir Belediyesi’ne aittir” diyen Kurtulmuş, yayın sonrası da çareyi kanala yakın olduğu için annesinde kalmakta bulmuş.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar