Ahmet Hakan

Ahmet Hakan

Mail: lsdkfld@hotmail.com

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

TERMAL HAVUZ... GİRMEDEN OLMAZ

Termal sıcak havuzun bir ucu dışarıda. Dışarıda hava buz. Böyle bir ortamda havuza girmenin keyfine paha biçilemez. Tam anlamıyla termal oteller cenneti olan Afyon’da işte böyle bir imkân var. Yörenin en fiyakalı otellerinden biri olan Akrones’te bunu mutlaka yaşamak lazım.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

HAŞHAŞLI ÇÖREK YENMELİ

Haşhaş üretimi, Türkiye’nin yakın tarihinde uluslararası sorun olmuş. Üretimin yapıldığı şehir: Afyon. Haşhaş, Afyon’da vazgeçilmez ürünlerden. Haşhaşla birçok şey yapılıyor. Çörek dahil. Annem yapardı haşhaşlı çörek. Yıllar sonra Afyon’da çocukluğumun haşhaşlı çörek dönemini yaşadım. Size de tavsiye ederim.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

AMANDA MARKA KAYMAK

Afyon’dan canlı bağlansam konu ne olursa olsun “Kaymak diyarı Afyon’dan sevgiler saygılar” diye söze başlarım. Türkiye’nin en enfes kaymağı, Afyon’da üretiliyor. Hele Kocatepe Üniversitesi’nin “Amanda” markasıyla ürettiği kaymağı mutlaka denemek lazım.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

UZUN ÇARŞI’DA BİR TUR

Afyon’un merkezinde bir çarşı. Adı: Uzun Çarşı. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, bu çarşıda çok şahane bir çalışma yapmış. Tabela kirliliğine son vermiş. Trafiğe kapatmış. Şıkır şıkır çok güzel bir çarşı olmuş. Burada bir tur atın. Hepsi birbirinden güzel dükkânların vitrinlerine bakmak bile yeter.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

LOKUM KESMEDEN DÖNMEYİN

Kayseri’de pastırma kesmeye kalkışmıştım. Sonuç: Muazzam bir başarısızlık. Afyon’un şıkır şıkır lokumcularından birinde de lokum kesmeye kalkıştım. Sonuç: İlk beş kesimin ardından kırk yıllık lokum ustası gibiydim. İçi mis gibi kaymakla doldurulmuş bu lokumlar harika dostum.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

PAŞA CAMİSİ’Nİ GÖRÜN

Arabayla Afyon’da dolaşıyorduk. Afyon’un her şeyi Mehmet Emin Güzbey, “Sağdaki cami yeni yapıldı” dedi. Heyelan gibi bir apartman cami göreceğim diye endişeyle baktım. Bir zarafet abidesiydi gördüğüm cami. Kibar, alçakgönüllü, sakin bir mimari... Gittim, gezdim, inceledim. Sonuç: Tüm Türkiye’de örnek alınması gereken bir cami olduğuna karar verdim.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

ESKİ AFYON EVLERİ... GÖRÜLMELİ

Afyon’da eski bir mahalleye düştü yolum. Oh my God! Muhteşem bir yer. Eski Afyon evleri, birbirinden güzel. Sokaklar daracık. Gezerken “Ben burada yaşarım arkadaş” duygusu ele geçiriyor insanı. Yeni şehirlerden, apartmanlardan falan nefret ediyorsun.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

SUCUĞUN MÜZESİ DE VAR

Afyon ve sucuk... Ayrılmaz ikili. Hepimizin bildiği en önemli marka: Cumhuriyet Sucukları... Dördüncü kuşak Cumhuriyet Sucukları sahipleri, Afyon’a bir sucuk müzesi yapmışlar. Cumhuriyet’in ilk döneminde sucuk nasıl üretilirdi, üretim nasıl gelişti, şimdi nasıl yapılıyor. Bütün bunlar anlatılıyor müzede. Sucuk severlerin kaçırmaması gereken bir macera yani.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

TARİHİ İKBAL LOKANTASI

İkbal” çok tanınan bir marka haline geldi tüm Türkiye’de. Afyon şehir merkezinde dolaşırken “İşte İkbal markasının ilk çıktığı yer” diyerek hoş, şık bir esnaf lokantasını gösterdiler. Hemen daldım içeri. Beyaz örtülü masaların arasından yemeklerin sergilendiği bölüme geçtik. Her şey enfes görünüyordu. “Bir daha geldiğimde burada mutlaka yemek yiyeceğim” diyerek çıktım bu tarihi lokantadan.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

AFYON MÜZESİ... ŞAHANE

Yıllardır tamamlanmayan Afyonkarahisar Şehir Müzesi, nihayet bitmiş. Mimarisi karakterli büyük bir bina. İçinde Afyon tarihinin bütün aşamalarından eserler var. Müzeyi gezdiğinizde “Afyon’un tarihi amma da büyük bir tarihmiş” dedirtiyor.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

AFYON’UN DEVLET ANASI

Lale Aytaman adını hepimiz anımsıyoruz.

Çünkü Türkiye’nin ilk kadın valisiydi.

Muğla’ya atandığında amma haber olmuş, nasıl da gündeme gelmişti.

*

Afyon Valisi, gencecik bir kadın.

Akademisyen. İletişim uzmanı. Aile Bakanlığı’nda bakan yardımcılığı görevi yapmış.

İki yıl önce de Afyonkarahisar’a vali olarak atanmış.

*

Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’yla tanışıp sohbet ettim.

Afyon’un geliniymiş Vali Hanım. Eşi Afyon’un tanınmış ailelerinden bir doktor.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

*

Afyon Valisi Yiğitbaşı, çatık kaşlı valilik olayına güler yüzlü bir yorum getirmiş. Şehrin tüm avantajlarını, sorunlarını biliyor ve her konuya eğiliyor. Özellikle Afyon’un kadınlarıyla müthiş bir diyalog geliştirmiş. Bir tür “Devlet Ana” olmuş.

Afyon’da yapılacak en iyi 10 şey

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar