En düşük memur emeklisi ne kadar maaş alacak?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
En düşük memur emeklisi ne kadar maaş alacak?
Abone ol
Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, asgari ücretin 1 Temmuz 2023 itibarıyla brüt 13 bin 414, net 11 bin 402 liraya yükseltilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrette yeni rakam belli oldu. 1 Temmuz'dan itibaren asgari ücret yüzde 34 artışla net 11 bin 402 liraya yükseldi. Peki bu artışla birlikte emeklilere ne kadar zam yapılacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylar...

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “11 bin 402 TL rakamı piyasanın fiyatladığı bir rakamdı. Beklentilerin biraz daha üzerinde bir rakam olarak ortaya çıktı. 10 bin TL’yi geçmeyeceğine yönelik rakamlar telaffuz ediliyordu. 11 bin 402 TL vatandaşın alım gücünü koruyan bir fiyat olarak ortaya çıktı.

Önümüzdeki dönemde enflasyonla etkili mücadele ile birlikte alım gücünün korunacağını söyleyebiliriz.

‘ENFLASYONUN İKİ KATI ARTIŞ YAPILDI’

Bu ara bir zam. Geçen dönem ara zammına göre yüzde 107’lik bir artış söz konusu. Enflasyonun da ilk 5 ay itibarıyla yüzde 15’ler seviyesinde gerçekleştiği, haziranı da katarsak tahminlerle birlikte yüzde 17’ler seviyesinde bir enflasyonu beklediğimizde yapılan bu 34’lük artış oranı enflasyonun iki katı şeklinde yapıldı.

Enflasyonun bir katını devletimiz sosyal refah payı düzenlemesi ile yapmış oldu.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI EMEKLİ MAAŞLARINI ETKİLER Mİ?

Devletimiz daha önceki dönemde ilave bir artışla emekli maaşlarına zam yapmıştı. Memur ve emeklilere enflasyon yüzde 15 iken yüzde 30 artış yapmıştı. Bu artış değerinin referans olarak kabul edileceğini düşünüyorum. En az bu düzeyde bir emekli maaşı yapılabileceğini öngörüyorum.

Devletimizin sosyal devlet olması gereği öncelikle emeklilerden başlamak üzere sabit dar gelirli ve orta gelirliye her zaman enflasyon üzerinde artış yapmıştır. Bu dönemde bu yönde söylemler ve vaatler bulunuyordu. Asgari ücret düzenlemesi ile bunlar gerçekleşmiş oldu.

EN DÜŞÜK EMEKİLİ MAAŞI NE KADAR OLUR?

Ara bir dönemde 5500 TL olan en düşük emekli maaşı 7500 TL’ye yükseltilmişti. Bu ara bir zam olarak karşımıza çıkmıştı. Düzenleme yapılırken 7600 TL alan kişinin maaşı aynı kaldı. Meclis’in ilk düzenlemesi bu olacaktır ve emeklilerimize kademeli bir şekilde artış olacak.

En düşük emekli maaşının da artırılmasını bekliyoruz. 7500 TL’lik en düşük emekli maaşına en az enflasyon oranında artış gelecektir. En fazla ise tahminen 10 bin TL seviyesinde olacaktır.

Şunu unutmamak gerekir ki bu bir taban ücrettir. Diğer emeklilere de önceki dönemde olduğu gibi enflasyonun iki katı şeklinde yüzde 34’ler seviyesinde bir artış yapılabileceğini öngörüyorum.”

“EN DÜŞÜK BEKÇİ MAAŞI 27 BİNİ, EN DÜŞÜK POLİS MAAŞI 33 BİNİ, EN DÜŞÜK HEMŞİRE MAAŞI 30 BİNİ AŞACAK”

Öte yandan en düşük memur maaşının 22 bin olmasıyla ilgili süreci Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, değerlendirdi. Karakaş, en düşük memur maaşının 22 bin lira olması için yüzde 94’lük bir zam yapılması gerektiğini söyleyerek, “Yüzde 94’lük bir artış yaptığımızda en düşük memur aylığı 22 bin bin 26 lira liraya yükselmektedir. Diğer memurların maaş artışı da kademeli bir şekilde yaptıkları göreve göre, unvana göre, derecelerine göre ve diğer mesleki kariyer kriterlerine göre artış olacaktır. Buna örnek olarak bekçi maaşı hali hazırda 15 bin 170 liradır. Dolayısıyla en düşük memur maaş 22 bin lira olduğu zaman bir bekçinin maaşı da 27 bin 579 liraya kadar yükselecektir. Yine bir hemşirenin maaşı 16 bin 900 lirayken bu zamlarla birlikte bunun 30 bin lirayı aşacağını söyleyebiliriz. Son olarak da polisleri örnek olarak verecek olursak, şu anda bir polis maaşı 19 bin civarında. Elbette ki bu rakamlarda aile payı, çocuk yardımına göre değişmektedir. Bizim hesaplamamızda polis maaşını 19 bin 130 lira olarak aldığımız zaman bunun da 33 bin lirayı aşacağını söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

“EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİ AYLIĞI 15 BİN 320 LİRA OLACAK”

Karakaş, yaptığı açıklamada, memurlara yapılacak olan zammın doğrudan memur emeklilerine de yansıyacağını belirterek, “Memur emeklilerinin maaş artışı SSK'lılardan ve Bağ-Kur emeklilerinden farklı. Dolayısıyla en düşük memur maaşını 22 bin lira olarak baz aldığımız zaman şu anda en düşük memur emeklisinin maaşı 7 bin 901 lira olduğunu görüyoruz. Memurlara yapılacak olan bu zammı buraya uyarladığımız zaman en düşük memur emekli maaşını 15 bin 320 lirayı bulacağını söyleyebiliriz. Yine diğer memur emeklileri de mevcut çalışan memur emeklileri gibi görevi, unvanı ve emekli olduğu mesleğin kariyer olup olmadığı gibi kriterlere göre artış olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ ZAMMI YÜZDE 30’U BULABİLİR”

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin memur emeklilerinden farklı olarak ilk 6 aylık enflasyon oranına göre zam alacağını hatırlatan Karakaş “İlk beş aylık enflasyon zaten 15,26. Dolayısıyla geriye sadece Haziran enflasyonu kaldı. Haziran enflasyonunun da mayıs ayındaki gibi düşük çıkacağı beklentisi var. Dolayısıyla benim tahminim enflasyon oranı, aradaki fark yüzde 16 civarında olacaktır. Refah payı artışı da olduğu zaman bu yüzde 30’u bulacaktır. Ancak bununla sınırlı kalmayacağını söyleyebiliriz. Çünkü emekliler arasında memur maaşlarına gelecek yüksek artışlar, memur emeklilerine gelecek yüksek artışlar, açlık sınırının Mayıs ayı itibariyle 10 bin 362 lira olduğunu da göz önünde aldığımız zaman, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine gelecek olan zammın benim yaptığım hesaplamaya göre en az yüzde 35 ranında olacağını söyleyebiliriz” diye konuştu.

“EMEKLİ AYLIĞI 7 BİN 500 LİRANIN ÜZERİNDE OLANLARA 35 ORANINDA ZAM VERİLMESİ GEREKLİ”

Emeklilere gelmesi muhtemel olan kademeli zam hakkında da konuşan Karakaş şu ifadeleri kullandı: “Bütün en alt gruptaki emeklilerin maaşı 7 bin 500 liraya yükseltilmişti. Nisan ayında bu çok yüksek bir artıştı. Bu artış özellikle kök ücreti düşük olanlar, yani maaşı 4 bin, 4 bin 500, 5 bin gibi olanlar için olumlu yansıdı. Ancak zaten maaşı 7 bin olan, 7 bin 400 olanlara yapılan zam cüzi miktarda kaldı. Yine 7 bin 500 liranın üzerinde olanlara nisan ayında zam yapılması beklentisi varken o da gerçekleşmedi. Dolayısıyla buradan hareketle 7 bin 500 liranın üzerinde aylığı olanlarının maaşının da en az yüz 35 oranında artması gerektiğini söyleyebiliriz.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İstanbul merkezli 37 ilde dolandırıcılık operasyonu: 10 tutuklamaÖnceki Haber

İstanbul merkezli 37 ilde dolandırıcılık...

Ticaret Bakanı Ömer Bolat'tan ihracat açıklamasıSonraki Haber

Ticaret Bakanı Ömer Bolat'tan ihracat aç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar