Engelli ve yaşlı vatandaşlara ücretsiz seyahat desteği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Engelli ve yaşlı vatandaşlara ücretsiz seyahat desteği
Abone ol
Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı vatandaşlarımızın bireysel hareket alanlarını genişletmek ve mobilitelerini güçlendirmek amacıyla ücretsiz seyahat desteği verecek.

Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 24 Mayıs 2023 Çarşamba Resmi Gazete’de yayımlandı.

1 milyar 662 milyon TL gelir desteği ödemesi yapıldı.

Bakanlık tarafından engelli ve yaşlı bireylerin şehir içinde kara yolu, deniz yolu, demir yolu, özel halk otobüsleri ve deniz ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanmalarını sağlayan ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında 2015 yılından günümüze kadar 1 Milyar 662 milyon TL gelir desteği ödemesi yapıldı.

Yönetmelikle gelir desteği ödemeleri yüzde 50 artırıldı.

Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine yapılmakta olan gelir desteği ödemeleri 01.07.2023 tarihinden geçerli olmak üzere %50 artırıldı.

Söz konusu Yönetmelikte ödeme miktarlarını düzenleyen maddede yapılan değişiklikle birlikte 01.07.2023 tarihiden itibaren; şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 2250 lira olan destek ödemesi miktarı 3375 liraya, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2992,5 lira ise 4500 liraya, büyükşehir belediyesi olan diğer illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 2250 liralık destek 3375 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1800 liralık destek ise 2700 liraya yükseltildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, her bireyin ayrımcılığa uğramadan toplumsal hayata katılması ve hak temelli hizmetleri ile her bireyin hayata eşit, tam ve doğal katılımı desteklemek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

 

Engelli ve yaşlı vatandaşlara ücretsiz seyahat desteği

Kaynak:Milliyet


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Terör örgütü DEAŞ'ın sözde üst düzey sorumlusu İstanbul'da yakalandıÖnceki Haber

Terör örgütü DEAŞ'ın sözde üst düzey sor...

WhatsApp'ta şaşırtan yeni özellik!Sonraki Haber

WhatsApp'ta şaşırtan yeni özellik!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar