“Seçmenini sandığa gitmeye ikna eden kazanır; Erdoğan’ın rakibi rehavet“

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Seçmenini sandığa gitmeye ikna eden kazanır; Erdoğan’ın rakibi rehavet“
Abone ol
Tv100 Gazetesi yazarı Hilmi Daşdemir “Seçmenini sandığa gitmeye ikna eden kazanır; Erdoğan’ın rakibi rehavet“ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Benim yüzyılın seçimi olarak nitelediğim 14 Mayıs 2023 seçimleri üzerinden bir hafta geçti.

14 Mayıs günü ‘’Yüzyılın Seçimi 14 Mayıs için senaryolar’’ başlıklı yazımda da yazmıştım:

‘’Seçimlerde değişmeyecek senaryo, Cumhur İttifakı’nın yüzde 47 ila 49 oy oranı ile meclis çoğunluğunu elinde bulunduracak olmasıdır. Kuvvetle muhtemel sandalye dağılımı 315 ila 330 arası Cumhur İttifakı lehine olacak. Tüm araştırmalarımız bu yönde sonuçlar verdi.’’

Nitekim ittifaklar ile ilgili de Cumhurbaşkanlığı ile ilgili de en iyi sonuçlar Opitimar Araştıma ekibinde oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığımız araştırmalarda da Erdoğan hep önde idi. Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a en yakın olduğu sonuçlarda yüzde 2-2,5 puan fark vardı. Kılıçdaroğlu ve destekçilerinin Türk milletinin oy verme davranışlarını anlamadıkları çok netti. Türk milleti, devleti ve milletine kast eden terör örgütleri ile iş birliği yapan kimseye destek vermez.

Nitekim tüm oluşturulan algılara rağmen destek vermedi. Bu konunun üzerine seçim sonrası detaylı bir yazı yazabiliriz. Kılıçdaroğlu ve ekibi, seçmen kitlesini öylesine inandırdılar ki seçim sonucu onlar için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Özellikle bu durum kendi seçmenini konsolide etmesi için elini zayıflattı.

Yaptığımız araştırmalarda, 14 Mayıs’ta Erdoğan’a oy verenlerin 28 Mayıs’ta yüzde 91’i tekrar Erdoğan’a oy vereceğini söylerken, Kılıçdaroğlu’na oy verenlerin yüzde 81’i tekrar Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini söylüyor. Bu sonuçla bile Kılıçdaroğlu’nun işi kolay gözükmüyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtikten sonra ilk seçimi Erdoğan 24 Haziran’da yüzde 52,7 ile ilk turda kazanmıştı. 14 Mayıs’ta ise yüzde 49,5’ile rakibi Kılıçdaroğlu’na 5 puan fark atsa da yüzde 50+1 seçilme kriteri olduğu için bu eşiği aşamadı ve seçim ikinci tura kaldı.

Erdoğan’ın ilk kazandığı 3 Kasım 2002 seçimlerden beri 21 yıllık iktidarın getirdiği yıpranmaya rağmen aldığı oy oranı oldukça iyiydi. Ancak, az önce de ifade ettiğimiz gibi yüzde 50’yi aşamadı. 28 Mayıs’ta da seçilebilmesinin şartı kendi tabanını konsolide edip sandığa gitmelerini sağlamasıdır.

Bu yazıyı yazdığım sırda Almanya Essen’de yaşayan dostum İhsan Çırak aradı. "30 yaş üzeri Erdoğan taraftarları sandığa gidip oy kullanma noktasında oldukça yüksek motivasyona sahip ve gidip oy kullanıyorlar. Kılıçdaroğlu’na oy verenler ise nasıl olsa kaybettik düşüncesi ile gidip oy kullanmıyorlar" dedi.

Twitter'dan takipleştiğimiz Avrupa'da yaşayan dostlarımız da benzer durumu teyit ediyor. Kuvvetle muhtemel Türkiye’de de durum bu şekilde olacak.

Tüm bunların sonuçlarını önümüzdeki pazar günü, akşamın erken saatlerine göreceğiz.

 

Erdoğan, seçmenini sandığa götürebilirse seçimi rahat kazanır. Hatta biraz farkla kazanır.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milli Eğitim Bakanı Özer: 29 Mayıs Pazartesi okulları tatil edeceğizÖnceki Haber

Milli Eğitim Bakanı Özer: 29 Mayıs Pazar...

Deprem yardımları için flaş kararSonraki Haber

Deprem yardımları için flaş karar

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar